Kényszerek és késztetések /Kornhoffer Tünde írása/
Amikor az ember ragaszkodik korábbi örömteli emlékeihez és azok újbóli megéléséhez, viselkedése ismétléssé, belső késztetéssé válik, és kreativitása szenved hiányt.
A kötődések meghatározzák az aktuális énséget, megáll a fejlődés, szorongások, és félelmek bukkannak fel.
A jóga fogalma a kötődésről megegyezik a nyugati pszichológia függőség fogalmával: a függőt teljesen elborítja a drog iránti vágy. Függ tőle, képtelen meglenni nélküle, elveszíti tárgyilagosságát, képtelen a távolságtartásra, bevonódik, elveszti képességét a helyzet megfigyelésére és az abból való tanulásra.
Aki elmerül vágyainak kielégítésében, az nem képes tisztán látni, bevonódik a küzdelembe, nincs kellő távolság, ahonnan figyelhetne, mi az, ami őt valójában irányítja.
A kívülről megfigyelt érzetek jobban érthetőek, és képesek vagyunk értelmesen, következetesen cselekedni, ha nyitott szemmel tekintünk magunkra.
Amikor az ember nem képes elengedni szűkös, korlátozott látásmódját a világról és a többi emberről, bezárul egyfajta ismétlődő mintázatba.
A felfedezés érzete elveszik, a fejlődés folyamata leáll.
Beáll a stagnálás, és az ember érzelmeit, gondolatait, szociális kapcsolatait egyfajta sterilitás, üresség tölti ki.
A fejlődés szükségessé teszi, hogy elengedjünk egyfajta jutalmat, és az ismétlés késztetését, hogy megnyithassuk magunkat az új számára.
Ahogy az ember belekeveredhet a tudatában parádézó gondolatok hálójába, ugyanígy belegabalyodhat a külvilág által kínált tárgyakba. A ragaszkodás, függőség kiterjed, félelmek és aggodalmak keletkeznek az elvesztéstől.
Ragaszkodáson való túllépés egy szélesebb, elengedettebb perspektíva kialakítása.
Jóga meditációban a tudati események áramlását megfigyeljük, elkerüljük az áthaladó gondolatokba való bevonódást.
A jóga azoknak való, akiknek a megszokott, a „normalitás” már nem elegendő, nem kielégítő, és a további fejlődés útjait keresik. Fejlett jógagyakorlóknál nyitottság alakul ki minden új érzéki és egyéb benyomásra. A nyitottság azt jelenti, nincs elvárás a jövőt illetően, megélhetővé válik az egyetlen valóság, a jelen.
A jógával fejleszthető akaratlagos érzékelés megvonás lehetővé teszi a belső világ zavartalan felfedezését és magasabb tudatállapotba emelkedését, a kötődésektől, kényszerektől és késztetésektől való megszabadulást.
Készült Szvámi Ráma, R. Ballentine , Szvámi Adzsaja : Jóga és pszichoterápia című könyv nyomán
az összeállítást készítette Kornhoffer Tünde okl., Hatha és Naliní női jógaoktató,jógaterapeuta
